Aktualności

Szkody komunikacyjne wynikające z "wpadnięcia w dziurę".

1. Zatrzymaj się i zrób zdjęcie.
  • Zrób zdjęcia i dołącz je do dokumentacji, którą skompletujesz.
  • Jeśli  nie jedziesz sam, spisz zeznania pasażerów, którzy z Tobą podróżowali, lub innych osób, które były świadkami zdarzenia.

2. Zawiadom policję.
Poproś o interwencję Policji i przyjazd na miejsce zdarzenia w celu sporządzenia stosownej notatki policyjnej wraz z opisem uszkodzenia auta.

3. Sprawdź, kto jest zarządcą drogi.
W tym celu skontaktuj się z Urzędem Gminy, Powiatu lub Województwa i dowiedz się dokładnie, kto jest zarządcą drogi i odpowiada za ten odcinek.
Z reguły każdy zarządca dróg posiada ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej z tytułu prowadzonej działalności, co oznacza, że po rozpatrzeniu roszczenia to ubezpieczyciel podejmuje decyzję o ewentualnej wypłacie odszkodowania na rzecz poszkodaowanego.

4.Złóż roszczenie z tytułu uszkodzenia auta.
Wypełnij formularz wskazany przez zarządcę dróg. Dołącz wszystkie dodatkowe dokumenty, które udało Ci się zebrać i złóż u zarządcy drogi, którego udało Ci się ustalić. Jeśli dokonałeś naprawy auta przed złożeniem roszczenia do zarządcy drogi, dołącz do opisanych wyżej dokumnetów również kserokopię kosztorysu naprawy lub  paragon w celu udokumentowania poniesionych kosztów.

5. Zabezpiecz prawa regresowe.
Zgromadzenie jak największej ilości dowodów i dokumentów pozwoli nam udowodnić, że do szkody doszło na skutek złego stanu drogi. Właściwe zabezpieczenie roszczenia umożliwi:
  • uzyskanie odszkodowania z polisy OC zarządcy drogi
  • skuteczne przeprowadzenie postępowania regresowego, jeżeli zdecydujemy się na likwidację szkody z polisy Autocasco, które przywróci nam uprawnienia do zniżki z tytułu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia.
     

Masz pytanie do artykułu?

* *
*
(zab. antyspamowe)

* Pola obowiązkowe